Kamu Haberleri

Hocaların, sağlık özründen tayin talebi periyoda bağlı mıdır? Konya BİM’den değerli karar

Bakanlar Konseyi Kararıyla yürürlüğe konulan çerçeve taraf değiştirme yönetmeliğine nazaran, sağlık ve can güvenliği mazeretlerine dayalı olarak yapılacak nokta değiştirme suretiyle atamalar, atanma devrine tabi olmadığını ilgili mevzuatlara taraf vererek yaptığımız “Sağlık özrüne dayalı olarak her hengam nokta değiştirme yapılabilir mi?” başlıklı haberimizde başkaca müracaat dilekçesine de mekan vermiştik.

Bu haberimize istinaden açılan bir davada;

Sınıf muallimi olarak vazife yapan davacının, validesinin sağlık mazeret nedeniyle Uşak Merkezine atanma talebinin reddine ait Ulusal Eğitim Bakanlığının 21.06.2019 tarih ve E.11897222 sayılı sürecinin iptaline karar verilmesi istemiyle açılan davada; “Yer değiştirme suretiyle yapılan atamaların sınırlı bir plan ve program çerçevesinde eğitim talim faaliyetlerini etkilememesi için davacı tarafından sağlık özründen ötürü yapılan müracaatın Bakanlıkça belirlenen özür kümelerine bağlı konum değiştirmelerin yarıyıl ve/veya yaz tatillerinde yapılacağından bahisle reddine dair dava konusu süreçte hukuka ve mevzuata karşıtlık bulunmadığı gerekçesiyle Isparta Yönetim Mahkemesi’nce 10.12 2019 tarih ve E:2019/1015, K:2019/1620 sayılı kararıyla davanın reddine” ait karar verilmiştir.

Karara; “Tayin talebinin sağlık özrüne dayanan bir talep olduğu. yarıyıl ve yaz tatilleri devrine tabi olmadığının mevzuatında belirtildiği, dava konusu sürecin hukuka ve mevzuata hilâf olduğu.” gerekçesiyle Konya Ortam Yönetim Duruşmasında itiraz edilmesi üzerine ,

Konya Yer Yönetim Duruşması Karar No:2020/313 Esas No:2020/128 kararında; 25.6.1983 Tarihli ve 18088 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Devlet Memurlarının Konum Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Ait Yönetmeliğinin “Memurun İsteği Üzerine Yapılabilecek Konum Değiştirmeler” başlıklı 12. unsurundaki; Sağlık ve can güvenliği mazeretlerine dayalı olarak yapılacak nokta değiştirme suretiyle atamalar, atanma periyoduna tabi değildir.” kararlarını hatırlatarak; “Olayda davacının anasının sağlık mazereti nedeniyle atama talebinin yukarıda belirtilen mevzuat uyarınca periyot kısıtlaması olmaksızın müracaat hakkının bulunduğundan, davacı tarafından, validesi hakkında göğüs kanseri teşhisi konulduğu, diğerinin güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremediği ve daima bakıma muhtaçlığı olduğu tarafında sağlık heyeti raporu bulunduğu belirtilerek Uşak vilayetine atamasının yapılması talebinin, ilgili yönetmeliğin sağlık mazeretine ait kararlarına nazaran kıymetlendirilmesi gerekirken, davacının anılan atama talebinin 652 Sayılı KHK’nın 37.maddesinin 3. fıkrasında yor alan düzenleme uyarınca yar yıl yahut yaz tatillerince Bakanlıkça belirlenecek takvime nazaran yapılabileceği, bakanlıkça belirlenen takvim içerisinde sistem üzerinden müracaatta bulunması gerektiği belirtilerek reddedilmese ait dava konusu süreçte hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” kararı vermiştir.

İşte o karar;

Ahmet KANDEMİR

Kaynak: Memurlar

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün