h Dolar %
h Euro %
h BIST100 %
a İmsak Vakti 02:00
İstanbul 15°
  • Adana
  • Adıyaman
  • Afyonkarahisar
  • Ağrı
  • Amasya
  • Ankara
  • Antalya
  • Artvin
  • Aydın
  • Balıkesir
  • Bilecik
  • Bingöl
  • Bitlis
  • Bolu
  • Burdur
  • Bursa
  • Çanakkale
  • Çankırı
  • Çorum
  • Denizli
  • Diyarbakır
  • Edirne
  • Elazığ
  • Erzincan
  • Erzurum
  • Eskişehir
  • Gaziantep
  • Giresun
  • Gümüşhane
  • Hakkâri
  • Hatay
  • Isparta
  • Mersin
  • istanbul
  • izmir
  • Kars
  • Kastamonu
  • Kayseri
  • Kırklareli
  • Kırşehir
  • Kocaeli
  • Konya
  • Kütahya
  • Malatya
  • Manisa
  • Kahramanmaraş
  • Mardin
  • Muğla
  • Muş
  • Nevşehir
  • Niğde
  • Ordu
  • Rize
  • Sakarya
  • Samsun
  • Siirt
  • Sinop
  • Sivas
  • Tekirdağ
  • Tokat
  • Trabzon
  • Tunceli
  • Şanlıurfa
  • Uşak
  • Van
  • Yozgat
  • Zonguldak
  • Aksaray
  • Bayburt
  • Karaman
  • Kırıkkale
  • Batman
  • Şırnak
  • Bartın
  • Ardahan
  • Iğdır
  • Yalova
  • Karabük
  • Kilis
  • Osmaniye
  • Düzce
a

Lise Düzeyinde KPPS Yapılmayacak Mı?

İşçi alımlarıyla ilgili 9 Kasım 2018 senesinde yapılan düzenlemeyle birlikte, işçi kadrolarında KPSS şartı aranmamaktadır. İşçi alımlarını İŞKUR yönlendirmekte ve bu uygulama devam etmektedir. İş ile ilgili alımlarda sertifika, yaş, askerlik gibi şartlara uygunluk gösteren adaylar başvuru yapmaktadır. Başvurularını yapan adaylar kurayla sözlü sınava alınmaktadır. İşçi statüsü dışında olan memur ve sözleşmeli personel alımlarında yani lise düzeyinde olan alımlarda KPSS sınav puanları kullanılmaya devam etmektedir. 

KPSS’ye adayların hangi düzeylerden girebilecekleri, KPSS Yönetmeliğinin 6. maddesinde yer alan

“KPSS’nin usul ve esasları, içeriği, yapılacağı yer ve zamanı, sınavın duyurulması, KPSS’de yer alacak konular ile testler ve bunların ağırlıkları, puan türleri ve hesaplama yöntemi, başvuru yapacakların öğrenim düzeyi, adayların başvurusu, sınavdan elde edilecek puan türlerinin yerleştirmede ve giriş sınavına çağrıda kullanılmasına ve KPSS sonuçlarının adaylara ve kurumlara bildirilmesine ilişkin esaslar, DPB ve ÖSYM tarafından müştereken belirlenir.”

hükmü gereğince DPB ve ÖSYM tarafından müştereken belirlenmektedir. Sonuç olarak, resmi bir açıklama bulunmaması itibariyle lise düzeyinde KPSS sınavı yapılmaması gibi bir gündem bulunmamaktadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TÜBİTAK Kadrolu 27 Personel Alımı Yapacak

HIZLI YORUM YAP

r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.